Razlika između libraryja i frameworkova u programiranju

Razlika između Okvira i Biblioteka

Kada je reč o velikim projektima, programiranje softverskih rešenja može da bude poprilično složen i mukotrpan proces. Programski jezici su napravljeni tako da imaju sve stavke – ili barem što više stavki – koje su potrebne kako bi njihova sintaksa mogla da pruži adekvatna logička rešenja za algoritme koji čine jedno softversko rešenje.

Međutim, kako bi programski jezici mogli da zadovolje sve te potrebe, broj različitih iskaza postaje sve veći i sintaksa jezika postaje sve kompleksnija. Da bi developer mogao da odradi neki zahtevniji projekat, završio bi ga sa ogromnim brojem linija koda. Ovakav pristup je podložan greškama, pored toga što je neefikasan po pitanju vremena, a i drugih resursa.

Tu na snagu stupaju libraryji, odnosno biblioteke, i frameworkovi, koje na srpskom nazivamo okviri.

Pročitaj više »
  • 12.04.2024 14:58
  • Nema komentara

AI sve više prisutan u izradi video-igara

AI u Gaming industriji

Godina 2023. će se pamtiti u istoriji kao godina u kojoj je počela era veštačke inteligencije. U ovoj eri, upotreba alata baziranih na veštačkoj inteligenciji postala je toliko zastupljena da je pesimistički science fiction scenario o otimanju posla od strane robota sve realniji po mišljenju mnogih ljudi.

Međutim, za one koji se bave mašinskim učenjem, obučavanjem veštačke inteligencije ili izradom video-igara – razvoj AI mogućnosti može da bude odlična vest.

Pročitaj više »
  • 22.03.2024 11:24
  • Nema komentara

Martovski Core Update 2024: Koga Google sada kažnjava

Google Core Update 2024

Google Core Updates predstavljaju značajnije i šire promene koje Google implementira u svoj algoritam pretrage kako bi rangiranje stranica i sadržaja pružalo korisnicima što kvalitetnije iskustvo pretraživanja informacija.

Core update koji je stupio na snagu ovog marta znatno je složeniji od prosečnog – navodi su samog Googlea.

Pročitaj više »
  • 15.03.2024 15:22
  • Nema komentara

Kako ostati aktuelan u brzo promenljivom IT svetu

Kažu da je promena jedina konstantna stvar.

Zaista, promena je prisutna u svim epohama naše istorije. Međutim, čini se da transformacije nikada nisu bile toliko brze i dinamične kao u naše vreme. Jedan od razloga za to leži u nezapamćenom razvoju tehnologije. Brzina kojom se pojavljuju novi uređaji, tehnologije i koncepti neuporediva je sa bilo kojim ranijim trenutkom u istoriji.

I dok se u nekim oblastima promene dešavaju ranije, a u nekim kasnije, čini se da nijedna oblast nije toliko zahvaćena kao IT. 

Razvijanje novih tehnologija, rad na superkompjuterima, zastarevanje jednih i rađanje drugih programskih jezika samo su neke od promena kojima su IT-jevci izloženi. Ovaj neprekidni talas inovacija čini IT sektor izuzetno uzbudljivim mestom za rad, ali i postavlja izazov kako ići u korak sa najnovijim tehnološkim dostignućima. Naime, znanja kojima IT-jevac vlada danas za već nekoliko godina mogu da budu potpuno zastarela. Zato bi svako ko radi u ovom sektoru trebalo konstantno da radi na „ažuriranju” svojih veština. Jedino tako će uvek biti tražen i imati siguran posao, a ujedno će izbeći rutinu i repetitivnost svog zanimanja.

blog1.jpg

Ovaj tekst je namenjen svim IT profesionalcima koji žele da ostanu kompetentni u dinamičnom IT okruženju: programerima, dizajnerima, sistem administratorima, menadžerima projekata i tehnološkim liderima. Kroz konkretne strategije, alate i savete otkrićemo kako se efikasno prate i implementiraju najnoviji tehnološki trendovi.

Pročitaj više »
  • 13.03.2024 11:53
  • Nema komentara

Otkrivena prva stavka Java 23 apdejta

Prva stavka Java 23 apdejta

Iako Java 22 apdejt stupa na snagu tek u martu ove godine, OpenJDK (Open Java Development Kit dokumentacija) otkrio je prvu stavku sledećeg dvogodišnjeg apdejta, a to je poboljšanje u poklapanju uzoraka (pattern matching).

Poklapanje uzoraka omogućava programerima da pretražuju ili izvlače informacije iz složenih struktura podataka bez eksplicitnih i opširnih provera i pretvaranja. Ova funkcionalnost može znatno poboljšati čitljivost i sažetost koda, posebno kada je reč o proverama tipova i uslovnim izvlačenjima podataka iz objekata.

U fokusu Java 23 apdejta su instanceof i switch iskazi.

Pročitaj više »
  • 29.02.2024 16:01
  • Nema komentara

Plan Oraclea za razvoj Java programskog jezika u 2024.

Java programiranje

Oracle, kompanija koja rukovodi Java programskim jezikom, planira da poboljša produktivnost i efikasnost kodiranja za Java programere: od promena sintaksi na jednostavnom nivou, preko poboljšavanja grafičkog programiranja, do vrednosnih objekata i drugih stvari.

Iako je Nikolaj Parlog (Nicolai Parlog), koji radi kao Oracle Java Developer Relations predstavnik, izjavio da sve promene neće stići da se završe u 2024. godini, svakako je u planu da se u ovoj godini započnu.

Pročitaj više »
  • 23.02.2024 14:20
  • Nema komentara

TikTok testira opciju 30-minutnih video-snimaka

TikTok

TikTok je relativno mlada društvena mreža koja je neverovatnom brzinom dostigla ogromnu popularnost. Možemo pretpostaviti, iz psihološke perspektive, da je jedan od razloga za to fokus na video-snimke koji su dovoljno kratki da zadrže pažnju korisnika.

Pre dolaska YouTube Shortsa i Instagram Reelsa, TikTok je bio društvena mreža koja je na feed korisnicima izbacivala kratke video-snimke, bez obzira na to šta oni prate i šta ih zanima. Algoritam potom nastavlja sa istim formatom, ali daje relevantniji sadržaj kada malo bolje upozna korisnika.

Pročitaj više »
  • 08.02.2024 14:48
  • Nema komentara

Google otkriva šta utiče na prikaz snippeta na SERP-u

Google pretraga

Kada unesete upit u Google pretragu, izaći će vam relevantni rezultati, tj. stranice sa relevantnim sadržajem. Svaki taj rezultat sadrži tri bitna elementa: naslov, URL breadcrumb (svaki segment URL-a odvojeno) i snippet, koji daje dodatne informacije o stranici.

Do sada se smatralo da se snippet prikazuje prema sadržaju HTML metataga za metaopis ( <meta name=”description” content=”{sadržaj meta opisa}”> ). Iako se već duže vreme znalo da to nije uvek slučaj i da Googleov algoritam može da odluči da odabere drugi tekst za metaopis, ignorišući sadržaj unutar HTML metataga za metaopis, sada je Google zvanično pojasnio po kom principu to radi.

Ovo razjašnjenje je važno, jer će uticati na to kako će se sajtovi optimizovati od sada.

Pročitaj više »
  • 02.02.2024 09:45
  • Nema komentara

Postanite tester u 2024. i zaradite više od programera!

Agilno Software i QA testiranje

Software Testing & QA (Quality Assurance) predstavlja proces vođenja računa o kvalitetu izrade softverskog rešenja kako ne bi došlo do bagova ili drugih grešaka pre nego što ono dospe u ruke korisnika. QA tester vredi otprilike kao i programer, tako da se može reći da Software & QA Tester predstavlja unosnu karijeru.

Prema istraživanju Coherent Market Insightsa, stvari će biti još povoljnije za osobe koje se bave ovim zanimanjem. Naime, tržište testiranja i osiguravanja kvaliteta softvera dostiglo je rast u 2023. godini od preko 38 milijardi dolara, a predviđa se da će do 2030. ići čak preko 90 milijardi, čime će se dostići godišnji rast veći od 10% od 2023. do 2030.

Smatra se da su glavni i odgovorni za ovaj rast agilno testiranje i testiranje bazirano na cloudu.

Pročitaj više »
  • 26.01.2024 15:27
  • Nema komentara

DesignStudio – mesto na kome dizajneri stiču iskustvo, a kompanije dobijaju atraktivna dizajnerska rešenja

ITAcademy DesignStudio polaznici

Najuspešniji dizajneri znaju:

- Da je praksa ključna komponenta uspeha za njihovo zanimanje. Teorija je dobra i korisna, ali samo ukoliko se sa uspehom primeni u praksi.

Najinventivniji preduzetnici i poslodavci znaju:

- Da vrhunski dizajn igra ključnu ulogu u izgradnji identiteta, privlačenju i zadržavanju klijenata.

Na ITAcademy znamo:

- Obe ove stvari. Zbog toga smo pokrenuli jedinstveni projekat na ovim prostorima: ITAcademy DesignStudio, u kome polaznici dizajn smerova, uz nadzor svojih mentora, stečeno znanje primenjuju u radu za realne klijente.

Pročitaj više »
  • 19.01.2024 15:37
  • Nema komentara